Podstawowe zasady konserwacji niszczarki.

News

Niszczarki, tak jak każde urządzenie biurowe, wymaga co jakiś czas odpowiedniego czyszczenia i smarowania specjalnymi olejami poszczególnych części. Na uszkodzenia i zacięcie się papieru narażone są modele wyposażone w noże tnące, więc przy tych urządzeniach szczególnie zadbajmy o konserwację, ale nie zaniedbujmy także niszczarek paskowych. Polecane są dwie metody konserwacji, obie bardzo proste i nie wymagają żadnych specjalistycznych umiejętności. Jedna polega na nałożeniu oleju bezpośrednio na ostrza, druga zaś polega na aplikacji oleju na kilku arkuszach papieru przeznaczonego do niszczenia i włożeniu ich do szczeliny podawczej, tak by przeszły przez wszystkie elementy tnące.

Dla osób które nie chcą się zajmować się przygotowaniem oleju, są dostępne specjalne arkusze konserwacyjne, wcześniej nasączone olejem, które wkłada się bezpośrednio do niszczarki, bez żadnych wcześniejszych przygotowań. Cały proces takiej konserwacji to bardzo proste czynności, a pozwalają uniknąć uszkodzeń i nieprawidłowego funkcjonowania. Jeśli nie chcemy brać w ogóle pod uwagę czynności związanych z konserwacją, zastanówmy się nad zakupem modeli wyposażonych w system Auto-Oil (np. model Fellowes C420 Cxi C 480 Cx).

Taki system zapewnia automatyczne naoliwienie noży po określonej liczbie przyjętych arkuszy, np. co 500 szt. jest to bardzo wygodne dla osób, które zapominają o tego typu czynnościach lub nie mają na nie czasu. Niszczarki są użytkowane w biurach w celach zapewnienia bezpieczeństwa wycieku informacji i danych z firmy. Z pociętego papieru nie da się odtworzyć tekstu na nim zapisanego, do tego warto pocięte paski wymieszać w pojemniku.